Haber

AFAD’dan ‘Usulsüz Çadır’ Açıklaması: ‘Bu Değerlendirmeler Hakkaniyetli Yaklaşımlar Değil’

AFAD’ın deprem bölgesinde kurduğu çadırlar büyük tepki almıştı. Tepkilerin ardından AFAD, ‘İki çadır 2 metre mesafeye kuruluyor’ açıklaması yaptı.

AFAD, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntıdan etkilenen vatandaşlar için 12 Şubat Stadı’nda çadır kent kurmuştu.

Kurulan çadırkentte çadırların düzensizliği sosyal medyada büyük tepki gördü.

AFAD, tepkiler üzerine ‘2 metre’ vurgusu yaparak şu açıklamayı yaptı:

‘Afet bölgelerinde uygun alanlarda oluşturulan çadır kentlerimizin tamamı sağlık, hijyen ve güvenlik koşulları dikkate alınarak iki çadırın ortası 2 metre olacak şekilde kuruluyor.

Bu doğrultuda bugüne kadar depremden etkilenen bölgelerde 300 bine yakın çadır kuruldu. Amaç; Bu sayının en kısa zamanda 350 bine çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri doğrultusunda ağır olduğu değerlendirilen çadır kentlerimizde zaman zaman gerekli seyreltmeler yapılmaktadır.

Depremin ilk anlarında acil ihtiyaç nedeniyle gerçekleştirilen bölgesel çadır kurulumlarından yola çıkarak 11 ilin tamamında plansız çadır kentler oluşturulduğu yönündeki değerlendirmeler doğru yaklaşımlar değildir.

Milletimizin de desteğiyle, özellikle konteyner kentler ve kesintili barınaklarda afetzedelerimizin yaralarının bir an önce sarılması ve ihtiyaçların karşılanması için tüm imkanlar seferber edildi.

Birlik ve beraberlik içerisinde bu güçlü günleri en kısa sürede atlatacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

baskilhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu