Haber

Başkan, AYM’nin ‘TRT ile ilgili açıklama’ kararına karşı çıktı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2018 yılında yayımlanan 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ndeki (CBK) düzenlemenin iptali talebini oybirliğiyle reddetti.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre, aralarında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın da bulunduğu 5 isim karara karşı kaldı. “Belgenin kapsamının Cumhurbaşkanlığı tarafından belirleneceği açıktır. Yayın sıklığı ve yayın süreci ile ilgili herhangi bir düzenleme öngörülmemiş ve bu konularda karar verme yetkisi TRT’ye bırakılmıştır. TRT’nin tarafsızlığını öngören anayasal hükme aykırı bir durum yoktur” denildi.

Başkan Arslan, karşı oy kullanılması vesilesiyle TRT’nin tarafsız ve özerk olması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanının artık partili olabileceğine dikkat çeken Arslan, “TCK hükmü ile özerklik ilkesini bağdaştırmak mümkün değil. TRT yayınlarına karşı tarafsızlık ilkesine zarar verebilir.”

AYM üyesi Engin Yıldırım, “Kural, Cumhurbaşkanlığı’nın tamamen günlük siyasetle ilgili veya ilgili olabilecek açıklamalarına herhangi bir kısıtlama getirmemektedir” diyerek, bu durumun TRT ve yayınlarının tarafsızlığını düzenleyen anayasal kararına uymadığını kaydetti. . (HABER MERKEZİ)

kusadasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu