Teknoloji

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A’nın testleri devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A Milli Haberleşme Uydusu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A Milli Muhabere Uydusu’nun sistem seviyesi test faaliyetlerinin başarıyla devam ettiğini bildirdi. “Bu testlerde uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak şartlara dayanıklılığı test ediliyor. Aralık 2022 itibariyle sistem seviyesindeki testlerden ilk fonksiyonel testler ve termal vakum testleri başarıyla tamamlandı.dedi.

Türkiye’nin “ilk yerli haberleşme uydusu” unvanına sahip olacak TÜRKSAT-6A, yerli imkanlarla kritik teknolojilerin üretilmesinin yanı sıra daha önce keşfedilmemiş yeni coğrafyalara hizmet vererek birçok katkı sağlayacak. Bu alanda insan kaynaklarının geliştirilmesi.

TÜRKSAT 6-A bu yıl fırlatılacak

Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A’nın bu yıl SpaceX Falcon 9 roketi ile fırlatılmasının hedeflendiğini bildirdi.

TÜRKSAT-6A ile Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydu platformunu geliştirmiş olacağının altını çizen Karaismailoğlu, projenin ülkeye katkısına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKSAT-6A uydumuz yörüngede yerini aldığında uzay nitelikli bir platform haline gelecek ve bu deneyim daha sonraki haberleşmelerde veya farklı faydalı yüklere sahip uydularda kullanılabilecek. Özellikle kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı uydu ve uzayda dışa bağımlılığı azaltacaktır.

Yurt içinde uydu tasarımı, üretimi ve test altyapısı tamamlanmış olup, gelecekte yapılacak projelerde aktif olarak kullanılmaktadır. Uydu, uzay sektöründe yetişmiş insan kaynağının oluşmasına değerli katkılar sağlayacak.

Güneydoğu Asya gibi daha önce TÜRKSAT uyduları tarafından kapsanmayan yeni coğrafyalara hizmet verecek.

TÜRKSAT-6A’dan edinilen tecrübe ile Türkiye, bölge ülkeleri için bir haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecektir. Yüzyıl Türkiye’sinde yerli ve milli uydularımızla uzayın ana vatanında yerimizi alacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu