Ekonomi

Rusya’ya yaptırımların ardından Suudi Arabistan’dan enerji açığı uyarısı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, yaptırımların, ambargoların ve yatırım eksikliğinin piyasaya etkilerini değerlendirirken, bu konuların gelecekte güç ihtiyacının karşılanamamasıyla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

Prens Abdülaziz, ticaret önlemlerinin elektrik piyasasını nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruya yanıt olarak Riyad’da düzenlenen bir endüstri konferansında şunları söyledi: “Yaptırımlar, ambargolar, tüm bu sözde yatırımsızlıklar ancak tek bir şekilde sonuçlanabilir. Herhangi bir enerji kaynağının en çok ihtiyaç duyulduğu anda olmaması.”

Prens ayrıca Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) gönderme çabalarını sürdürdüğünü söyledi. LPG en çok yemek pişirmek ve ısınmak için kullanılır.

Dünyanın geri kalanı OPEC+’a güvenmeli

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulayarak Rusya’nın enerji ihracatını azaltmıştı ve diğer Batılı güçler, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini daha da sınırlandırmak için önlemler almıştı.

2022’de enerji piyasası dinamiklerinden ne gibi dersler çıkarıldığı sorulduğunda Prens Abdülaziz, dünyanın geri kalanı için en önemlisi yanıtını verdi. “OPEC+’ya Güveniyoruz”dedi ki.

Kendimizi siyasi konulara dahil etmeyiz

Prens, “Biz sorumlu bir ülkeler grubuyuz, güç ve petrol piyasası siyasetiyle tam bir silo halinde ilgileniyoruz ve kendimizi siyasi bahislere dahil etmiyoruz” dedi.söz konusu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerini ve Rusya dahil diğerlerini içeren bir ittifak olan OPEC+, geçen yıl üretimi Kasım ayından sonuna kadar günde 2 milyon varil veya dünya talebinin yaklaşık yüzde 2’si kadar kısma konusunda anlaşmıştı. 2023, elektrik piyasasını desteklemek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu