Haber

Kızılay’ın Afet Bölgelerinde Beslenme Hizmeti ve Yardımları Kesintisiz Sürüyor

Kızılay, depremden etkilenen 10 ilde farklı noktalarda konumlanmış aşevleri, seyyar mutfaklar ve yemek servis araçlarıyla her an depremzedelerin yardımına yetişiyor.

Kızılay, 5 bine yakın profesyonel ve gönüllüsü ile sarsıntı bölgesindeki yaraları sarmaya çalışıyor.

Bölgedeki afetin 27. gününde Kızılay koordinasyonunda Afet Besleme Kümelenmesinde yer alan kurum, kuruluş ve derneklerin kapasiteleri ile birlikte;

5 Aşevi,

86 adet ikram aracı,

370 portatif mutfak,

47 portatif fırın,

22 sahra mutfağı,

ile çalışıyor

Yaklaşık 101 Milyon Beslenme Desteği

Kızılay koordinasyonunda yürütülen Afet Beslenme Kümelenmesi, afet bölgesindeki portatif mutfaklar ve portatif beslenme araçlarından 100.285.500 kişiye günde 3 öğün gıda takviyesi yaptı.

Kızılay deprem bölgesine 70 binden fazla çadır gönderdi

Kızılay, depremin ilk anından itibaren 70 bin 611 çadırı AFAD’a teslim etti.

2566 köye yardım ulaştırıyoruz

Binlerce işçi ve gönüllüyle afet bölgesinde hizmet veren Kızılay, depremin 27’nci günü itibarıyla kendisine bildirilen ve enkaz nedeniyle ihtiyaç sahibi olduğu belirtilen 2566 köye yardım malzemesi ulaştırdı. Kızılay, ihtiyaç sahibi vatandaşlara aile mutfak seti, battaniye, yemek kutusu, hijyen seti, ısıtıcı, yatak, kömür, odun, soba, güçlü gıda maddeleri ve giyim yardımları taşıyor.

Bölgede hizmet veren 12 sosyal market

Kızılay, yaptığı birçok yardımın yanı sıra deprem bölgesindeki afetzedelerin gıda ve hijyen malzemeleri gibi günlük ihtiyaçlarının karşılanması için sosyal market seferberliği başlattı. Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye’de 10 adet sosyal market faaliyet gösterirken, 115 bin 249 afetzede bu marketlerden ücretsiz olarak yararlanarak ihtiyaçlarını karşıladı.

7 adet Taşınabilir Sağlık Aleti hizmete girdi

Kızılay ekipleri de taşınabilir sağlık araçlarıyla hastaneye ulaşamayan afetzedelere yardım ediyor. Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Malatya olmak üzere 6 ilde hizmet veren 7 adet taşınabilir sağlık aracı, sağlık müdürlükleri ile koordineli çalışarak afetzedelere sağlık hizmeti veriyor. İçinde iki doktor, bir hemşire ve bir psikoloğun bulunduğu, muayene, kan tahlili, röntgen, EKG ve solunum fonksiyon testleri yapabilen taşınabilir sağlık araçlarıyla 12.257 kişiye sağlık hizmeti verildi.

Yaklaşık 50 bin kişiye Psikososyal Destek

Kızılay’a bağlı 270 psikolog ve sosyal hizmet uzmanının desteğiyle afet bölgesinde psikososyal destek veriliyor. Afetzedelerin beyin sarsıntısının yarattığı travmayı atlatmasına yardımcı olan Kızılay, bugüne kadar 6 ilde 47.599 kişiye psikososyal destek hizmeti verdi.

Kızılay’dan Afet Mağdurlarına 70 Milyon Alışveriş Kartı

Kızılay, deprem bölgesindeki illerde kalan veya farklı illere tahliye edilen vatandaşların gıda ve tüketim mallarına daha kolay ulaşabilmesi için ilk etapta 70 milyon değerinde 140 bin alışveriş kartı dağıtacak. Kartlar Türk Kızılayı İl Merkez Şubeleri tarafından tahliye alanlarında afetzedelere ve iş yeri açılmayan iller dışındaki afetzedelere dağıtılacak.

Afet Alanından Tahliye Edilen Afet Mağdurlarının İhtiyaçlarının Karşılanması

Kızılay, depremden etkilenenler arasında seferber oldu ve farklı illere tahliye edildi. 71 ilde afetzedelere yardım eli uzatmak; giyecek, battaniye, mutfak malzemesi, yatak, kuru gıda, hijyen malzemesi, temizlik malzemesi, gıda kolisi ve sağlık malzemesi olmak üzere yaklaşık 2 milyon 994 bin 439 yardım malzemesi dağıttı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu