Haber

KDC’de barışı koruma güçlerini protesto eden göstericilere biber gazıyla müdahale

Polis, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (KDC) doğusunda yabancı güçlerin geri çekilmesini talep eden göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Polis, isyancı 23 Mart Hareketi’ne (M23) karşı konuşlandırılmış Doğu Afrika Topluluğu (EAC) barış güçlerinin geri çekilmesini talep ederek Goma’da sokaklara dökülen göstericileri dağıttı.

Protesto sonrasında bazı göstericiler ve gazeteciler gözaltına alındı.

Kenya, Uganda, Burundi ve Güney Sudan gibi ülkelerden EAC askerlerinin hiçbir şey yapmadığını savunan göstericiler, ülkelerinin Balkanlaştırılmaya çalışıldığını savundu.

Geçen yıl KDC’nin doğusunda saldırılarını artıran M23, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden olmasına neden oldu ve Ruanda ile KDC arasında krize neden oldu.

KDC hükümetinin Ruanda tarafından desteklendiğini iddia ettiği M23, geçen yıl Angola’da bölge ülkeleri başkanları arasında varılan anlaşmanın ardından bazı bölgelerden çekildi.

Kuzey Kivu eyaletinin başkenti olan ve Ruanda sınırında yer alan Goma’da daha önce Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin geri çekilmesi için protestolar düzenlenmişti.

KDC’nin Ruanda, Uganda ve Burundi’nin bittiği doğu kısmı, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenleri kontrol etmeye çalışan silahlı grupların baskınlarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

haber-gursu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu