Ekonomi

Emekli maaşında ödenen prim dikkate alınacak

HaberTürk’te katıldığı yayında emekli maaşları ve asgari ücretten bahseden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Yasal prosedürde emekli maaşları Temmuz ayında düzenleniyor. Temmuz ayında bunların hepsini yeniden değerlendireceğiz. ödenen prim dikkate alınarak kademeli olarak artırılır.”

Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında kesiliyor. 7 bin 500 lirayı yaptığımızda çok ağır ve haklı bir talep oldu. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9.5 milyon kişi faydalandı. Emeklilerimiz 15 milyon civarında. Bundan yararlanamayan ve prim ödeyen insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanı, katıldığı programda bunlarla ilgili düzenlemeleri yapacağız. Temmuz ayında bunların hepsini yeniden değerlendireceğiz. Ödenen prim dikkate alınarak kademeli bir artış yapılacaktır.

Asgari fiyat artışı ne kadar olacak?

Son olarak 700 küsur bin kamu çalışanıyla toplu sözleşme yaptık. Bu çok değerli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor. Taban Fiyat Komitesi patron, personel sendikaları ve kamu adına üyesi olduğumuz bir komitedir. Kararları bu kurul verir. Kurul kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi buradan rakamlarla ilgili açıklamam ahlaki açıdan doğru olmaz. şunu söylüyorum; Türkiye’nin asgari ücretle 500 dolarlık alım gücünü elinde tutması, sadece asgari ücretliye değil, diğer çalışanlara da yansıyor.

Köle statüsüne sahip birçok farklı insan var. Buranın genel müdürü Bağkur’dan emekli olmak istiyor. Diyelim ki bir işletmeniz var. Yanında iki kişiyi çalıştıran berber. Küçük tüccar. Mikro işletmelerin prim gün sayısını 7.200’e indireceğiz.

EYT’de tüm maaşlar ne zaman ödenecek?

EYT olarak 1 milyonun çok üzerine ulaştık. Bu ayın sonunda biteceğini sanıyordum. En geç önümüzdeki ay bitiyor. Herhangi bir kayıp olmayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu