Haber

Diyanet’ten ‘kefen yok’ iddialarına yalanlama

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremde Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da ölü sayısı 29 bin 605’e yükseldi.  

Diyanet İşleri Personeli ise depremin ilk anından itibaren olağanüstü bir çalışma performansı gösteriyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, depremin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bölgeye sevk edildiğini söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı ve tüm illerden ekiplerin deprem bölgesine geldiğini anlatan İşliyen, grupların arama kurtarma çalışmaları, acil yardım ve dini vecibeler yapmak üzere bölgede bulunduğunu söyledi.

“Kefen olmadığı iddiası doğru değil”

Deprem bölgelerinde cenaze hizmetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirten İşlien, şunları kaydetti:

Vücutların deforme olma olasılığı nedeniyle çok hızlı hareket ediyoruz. Yıkama, kefenleme ve cenaze namazını kılma işlemlerini bir an önce yapmalıyız. ‘Kefen yok’ tabiri zaman zaman sosyal medyaya yansıdı, hatasız değil. Çok fazla örtü var. İstanbul’dan, Kayseri’den arkadaşlar var. Biraz önce bir arkadaşla karşılaştım, bir tır kefeni yükleyip geldi. Bazen örtünün üzerinde olmayan manzaralar yansıtılır, bu yüzden aldatıcı olmayın. Enkazın altından çıkan insanlar bunlar. Vücutları zarar görebilir, bazı uzuvları kopabilir, battaniyeye sarılmak veya ceset torbasına koymak gibi zaruretler söz konusu olabilir. Kardeşlerimiz emin olsunlar ki yıkanma, kefenlenme ve defin işlemlerinin yanı sıra tüm dini görevler bu sıkışık zamanda olabildiğince hızlı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Cenaze defnedildikten sonra ezan da okunur.

Uzun mezarlı manzaraların ekrana yansıdığını anlatan İşliyen, şöyle konuştu:

Bir yerlerde insan gücüyle mezarların üzerini kapatmak uzun zaman alacağı için iş makineleri istifa etti diye düşünüyorum ama merak etmeyin. Anadolu coğrafyasında, toplumda kıymetli bir adet olan cenazeden sonra başında okunan bir dua vardır, Anadolu coğrafyasında defnedilenlerin başında okunan bir dua vardır. kıble. Yerli dostlarımıza bu süreçte destek olmak adına Türkiye’nin her yerinden Ardahan’dan Edirne’ye katkı sağlamayan, destek vermeyen, sorumluluk almayan illerimiz, öğretmenlerimiz, memurlarımız yoktur. Yapabileceğimiz bir şey yok ama dayanışma ve yardımlaşma ile acımızı azaltabiliriz. Bu yüzden tüm arkadaşlarımız insanüstü bir güçle çalışıyor.

habercildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu