Ekonomi

ABD’deki küresel mali krizden bu yana bir ilk

FDIC’den yapılan açıklamada, sigortalı mevduatların korunması için California Mali Savunuculuk ve İnovasyon Departmanı tarafından SVB’ye kayyum atandığı belirtildi.

Açıklamada, FDIC’nin sigortalı mudileri korumak için Santa Clara Ulusal Mevduat Bankası Sigortasını (DINB) kurduğu ve SVB’nin tüm sigortalı mevduatlarının buraya aktarıldığı kaydedildi.

Açıklamada, tüm sigortalı mudilerin en geç 13 Mart’a kadar mevduatlarına tam erişime sahip olacağı, bankanın varlıkları satılırken sigortasız mudilere ileride temettü ödemesi yapılabileceği belirtildi.

Açıklamada, SVB’nin Kaliforniya ve Massachusetts’te 17 şubesi olduğu ve bankanın ana ofisi ve tüm şubelerinin 13 Mart’ta düzenleyici kurum tarafından denetlendiği belirtildi. altındayeniden açılacağı kaydedildi.

Açıklamada, DINB’nin SVB’nin normal çalışma saatlerine devam edeceği ve bankacılık faaliyetlerinin kaldığı yerden devam edeceği bildirildi.

FDIC’den yapılan açıklamada, 31 Aralık 2022 itibarıyla SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar, toplam mevduatının ise yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğu belirtildi.

Açıklamada, SVB’nin bu yıl iflas eden ilk FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedildi.

– 2008 küresel mali krizinden bu yana en büyük banka başarısızlıklarından biri

SVB Financial Group’a bağlı bankanın 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatarak 2 milyar dolardan fazla sermaye artıracağını açıklamasının ardından dün hisse fiyatı yüzde 60’tan fazla değer kaybetmişti.

Bazı girişim sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesinden sonra, banka vadeli işlem piyasasında kaybetmeye devam ettiği için faaliyetleri askıya alındı.

SVB’nin iflası, 2008 küresel mali krizinden bu yana ABD’de kaydedilen en büyük iflaslardan biriydi. Bu türden en büyük iflas, 2008 krizi sırasında Washington Mutual tarafından yaşandı.

1983 yılında kurulan SVB, teknoloji endüstrisi bankacılığında uzmanlaşmıştır ve genellikle yeni kurulan şirketlere borç vermektedir. Banka ayrıca yeni başlayanların halka açılmasına da yardımcı oldu.

Banka, aktifleri dikkate alındığında ABD’nin en büyük bankaları arasında 16. sırada yer aldı.

SVB’nin iflası, ABD ve Avrupa’daki hisse senedi piyasalarını olumsuz etkileyerek bankacılık hisselerinde genel bir düşüşe neden oldu.

aracajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu