Yaşam

ABD Ordusunun Önemli Postaları Yıllardır Başka Bir Ülkeye Gönderiliyor: Nedeni Küçük Bir Yazım Hatası!

Financial Times (FT) tarafından bugün paylaşılan bir rapor, ABD ordusunun on yılı aşkın bir süredir akıllara durgunluk veren bir hata yaptığını ortaya koyuyor. Rapora göre, orduyla ilgili milyonlarca e-posta, yanlışlıklaRusya’nın müttefiki olan Batı Afrika ülkesi finansgönderilmiş.

Bu durumun arkasındaki sebep küçük bir yazım hatasıdır. İnsanlar uzun bir süredir ABD ordusunun alan adı ile e-postalarını kullanıyor. “.MIL” yazmak yerine Mali’ye ait “.ML” yazıyordu. Bu nedenle postalar istenilen yerlere değil, Mali’ye gönderiliyordu.

Pek çok hassas bilginin sızdırılmasına yol açan açık, ABD’nin yıllar boyunca yaptığı birçok uyarıya rağmen devam etti.

Mali’nin etki alanını yönetme görevini üstlenen Hollandalı Johannes Zuurbier, FT’ye ABD hükümetinin defalarca uyarıldı ; Ancak hatanın devam ettiğini belirtti. Zuurbier, var olmayan etki alanlarını fark ettikten sonra yanlış yönlendirilmiş e-postaları yakalamak için bir sistem kurdu.

Zuurbier’e göre, yalnızca Ocak ayında 117 bin hatalı gönderilen e-posta tespit edildi. Bu e-postaların hassas bilgiler içerdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Rapora göre, e-postaların çoğu sağlık kayıtları, kimlik bilgileri, askeri üslerin işçi listeleri, üslerin fotoğrafları, vergi kayıtları ve daha fazlasıyer aldı.

Ayrıca e-postaların askerle çalışan seyahat acenteleri, asker işçileri gibi yerlerden gönderildiği belirtildi. Örneğin, e-postalardan biri ABD Genelkurmay Başkanı James McConville’in Endonezya’ya yaptığı seyahat programının ayrıntılarını içeriyordu.

Zuurbier, 10 yıllık sözleşmesinin bugün sona erdiğini ve artık e-postaları engelleyemediğini söylüyor. Yani Malili yetkililerin bu e-postalara erişimi olacak. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tim Gorman, sorunun farkında olduklarını ve konuyu ciddiye aldıklarını belirtti. Gorman, yanlışlıkla gönderilen e-postaların engellendiğini ve göndericilere adres doğrulaması için bilgi verildiğini sözlerine ekledi.

haber-buharkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu